ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

برم سبز روستایی از توابع بخش سوق شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد است. در مجاورت این روستا دریاچه(برم) کوچکی وجود دارد که به دلیل عمق زیاد آن به رنگ سبز دیده می‌شود. در گذشته در پایین دست این دریاچه شالیزارهای این روستا قرار داشتند که امروزه به دلیل کم آبی دیگر خبری از شالیزار ها نیست.در لغت‌نامه دهخدا در توصیف آن چنین آورده شده‌است: برم سبز دهی است از دهستان های طیبی گرمسیری بخش کهگیلویه شهرستان بهبهان. سکنه ی آن ۶۰۰ تن. آب آن از چشمه و محصول آن غلات، برنج، پشم و لبنیات است. خرابه‌های بنای آتشکده‌ای قدیمی در این آبادی وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۶(قابل توجه اینکه علاوه بر آتشکده مذکور چندین قبر مربوط به زرتشتیان نیز در این روستا قرار داشت که همگی به‌طور کامل تخریب شده‌اند. در فاصله حدود ۱۵۰۰ متر از روستا به سمت مغرب مقبره‌ای وجود دارد که ساکنان به آن شاه‌چراغ می‌گویند(که اکنون تخریب شده است). این روستا دارای راه آسفالته، مدرسه، مسجد، خانه بهداشت، آب لوله کشی، برق، تلفن و . . . می‌باشد و در فصل بهار دارای مناظر طبیعی بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

ساکنان این روستا از ایل طیبی طایفه دِزَکی هستند که جدیدا افرادی از ایل بهمئی به آن ها پیوستند. (دزک محلی است در نزدیکی شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری که قلعه معروفی نیز در آنجا به جای مانده‌است).این طایفه در نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویر احمد و همچنین خوزستان پراکنده هستند. شاخه‌های مختلف این طایفه که به نام دهه(dahe) شناخته می‌شوند عبارتند از: دهه رئیس، دهه بَرَمشَه، دهه مِهرو، دهه محمدسعیدی، دهه خرده باب.زندگی مردم روستا از طریق دامداری و کشاورزی تأمین می‌ شود. با این حال با توجه به سطح سواد نسل جدید، اکثر جوانان این روستا در مناطق مختلف عهده‌دار مسئولیت های مختلف هستند.

*)جمعیت اصیل حاضر در روستای برم سبز(بدون احتساب بهمئی ها) در حال حاضر(سال 1398) قریب به 60 نفر می باشد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Tony Vincent شهر مجازی اردبیل MATLABLOG آموزش اکستنشن مو > مژه آسانسور هیدرولیکی | بالابر هیدرولیکی | جک هیدرولیکی موسسه حقوقی و داوری رواسازان عدالت آپديت نود 32 يوزرنيم و پسورد جديد لايسنس نود 32 معرفی وب سایت های طراحی شده